Login

VI Rajd Rowerowy "Szlakiem żółwia błotnego"

W piątek 8 czerwca 2018roku odbył się rajd rowerowy „Szlakiem żółwia błotnego", tym razem ze względu na zbliżającą się setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - pod hasłem: ,,Rajd dla Niepodległej”.
Organizatorem rajdu był Urząd Gminy w Przyłęku promujący akcję: Bądź bezpieczny na drodze. Otwarcie imprezy nastąpiło o godzinie 9:00 na boisku szkolnym PG w Przyłęku. Wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły Pan Jerzy Kamionka, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Przyłęk Pan Marian Kuś. Przywitał przybyłych gości oraz młodzież szkolną wraz z opiekunami. Przed wyjazdem wszyscy uczestnicy otrzymali kamizelki odblaskowe , a także biało – czerwone chorągiewki. Nasi uczniowie wraz z opiekunami: panią Jadwigą Zawodnik i panią Agnieszką Fijoł utworzyli zwartą kolumnę rowerzystów. Zgodnie z programem tegorocznego rajdu wszyscy uczestnicy zatrzymali się na parkingu w Przyłęku, gdzie przy Pomniku Niepodległości Wójt Gminy wygłosił krótką prelekcję związaną z powstaniem pomnika w 100-lenią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniał młodemu pokoleniu o 123 latach niewoli i nieobecności państwa na mapach Europy.


Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przez delegację samorządową oraz odmówieniu modlitwy przez ks. proboszcza Szczepana Barańskiego za bohaterów walczących na przestrzeni dziejów o niepodległą Polskę, każdy uczestnik rajdu otrzymał balon biały i czerwony, aby na cześć Niepodległej wypuścić go w górę, prosto do nieba. Widok był imponujący.
Wyruszyliśmy w dalszą drogę. Trasa przejazdu prowadziła malowniczymi drogami do Borowca, gdzie na wszystkich uczestników czekała woda gasząca pragnienie i słodka bułka regenerująca siły. Zebrani wysłuchali prelekcji na temat Rezerwatu Borowiec, a szczególnie ochrony żółwia błotnego, wygłoszonej przez przedstawiciela Nadleśnictwa Zwoleń - p. Marcina Guza.
Kolejną atrakcją był konkurs poprowadzony przez panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku. Uczestnicy mogli w ciekawy i zabawny sposób wykazać się wiedzą na temat naszej Ojczyzny, gminy i powiatu. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe i inne upominki. Podczas spotkania promowana była ogólnopolska akcja pt. „Jak nie czytam – jak czytam.”

Po licznych atrakcjach na polanie w Borowcu wszyscy pod opieką służb mundurowych i medycznych ruszyli w drogę powrotną do szkoły. Na miejscu czekała na wszystkich smaczna grochówka.
Rajd rowerowy został zakończony serdecznymi podziękowaniami dla wszystkich oraz rozdaniem zestawów BRD ufundowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.