CUKRZYCA, PEDIKULOZA, ZDROWE ODŻYWIANIE

CUKRZYCA – to choroba przewlekła do której dochodzi gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (hormonu życia) lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących z pożywienia. INSULINA to hormon przetwarzający cukier w energie potrzebną do życia. Za wysokie stężenie glukozy we krwi może uszkodzić narządy takie jak: wzrok, układ krążenia, nerki (niewydolność), kończyn (amputacja).
Występują dwa typy cukrzycy:
W I typie organizm nie wytwarza własnej insuliny i musi ją otrzymać w formie infekcji. Objawy: duże pragnienie i łaknienie, spadek wagi, częste oddawanie moczu,
W typie II organizm nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub nie jest wstanie jej właściwie wykorzystać.
Osoby z II typem cukrzycy są otyłe, prowadzą siedzący tryb życia, mało aktywni fizycznie.

Zapobieganie to zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna właściwa kontrola poziomu cukru odpoczynek fizyczny i psychiczny, prawidłowa waga i unikanie tytoniu.

 

Pedikuloza (wszawica) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową ludzką (nie występuje na innych zwierzętach). Jest to problem powszechny, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż występuje ona przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Sprzyjają duże zbiorowiska ludzkie: internaty, szkoły, przedszkola, akademiki, koszary itp.
Wesz głowowa jest koloru pod brudnobiałego do szarego i osiąga 2-3 mm. Samica wszy składa od 100 do 300 jaj (gnid) u nasady włosa, które mocno przylegają do włosa. Wszy najczęściej bytują za uszami, w okolicy potylicznej i ciemieniowej głowy. Poza głową żyją 1-2 dni.
Źródło
Do zarażenia najczęściej dochodzi podczas zabawy oraz poprzez nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne i stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotka, nakrycie głowy, materac, pościel).
Objawy
Uporczywe swędzenie w miejscach bytowania pasożyta, występowanie drobnych ranek po zadrapaniach, które mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.
Leczenie
W przypadku stwierdzenia Pedikulozy należy leczyć nie tylko pacjenta, ale wszystkie osoby kontaktujące się z nim oraz jego otoczenie. Do zwalczania wszawicy stosujemy odpowiednie preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty oraz przestrzeganie zasad i zaleceń co do sposobu użycia danego środka. Specjalnym czynnościom poddane powinny być rzeczy osobiste [wszelkie ozdoby, grzebienie, ubrania, pościel, (temperatura 54 stopnie Celsjusza zabija wszy i ich jaja), pluszowe zabawki przetrzymać w zamrażalniku przez 24-48 h].
Zapobieganie
- właściwe nawyki higieniczne,
- systematyczne kontrolowanie i sprawdzanie skóry głowy i włosów,
- pielęgnacja przez mycie włosów (przynajmniej 1 raz w tygodniu),
- szczotkowanie włosów,
- krótkie włosy lub długie związane.
Nie wolno stosować preparatów przeznaczonych dla zwierząt! Mogą one mieć działanie toksyczne i podrażniać skórę głowy przez co uzyskujemy odwrotny skutek.
Nie wolno !!!
Piętnować osoby z Pedikulozą lub jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny.

 

Zdrowe odżywianie

„ Nie żyjemy po to aby jeść, tylko jemy żeby żyć.”
Sokrates

Zasady zdrowego żywienia:
- jedz codziennie cztery do pięciu posiłków. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie,
- najczęściej spożywaj produkty, które są przedstawione u podstaw piramidy,
- Warzywa i owoce spożywaj w minimum pięciu porcjach dziennie,
- unikaj przetworzonego mięsa (wędliny, kiełbasy i mięsa czerwonego),
- ogranicz spożycie fast foodów oraz cukrów i słodyczy,
- pamiętaj o piciu wody,
- ogranicz produkty zawierające sól,
-bądź codziennie aktywny fizycznie,
Zachowanie zdrowego trybu życia zapobiega chorobom:
- nadwagi BMI poniżej 25 - otyłości,
- nadciśnienie, - cukrzycy,
- udarom mózgu, - miażdżycy,
- chorób nowotworowych (jelit, nerek),